Garanti Caz Yesili

Petros Klampanis Ft. Baha Yetkin

30 Apr 2018 Istanbul

Details

Time : 21:00
Venue : The Badau Istanbul

PETROS KLAMPANİS:

Yunanistan’ın Zakynthos şehrinde doğan sanatçı, Atina Politeknik Üniversitesi’ndeki makine mühendisliği eğitimini yarıda bırakarak müzikal tutkusunu gerçekleştirmek üzere 2005 yılında Amsterdam Konservatuarı’nda kontrbas performans bölümünde eğitim almaya başladı. 2008 yılında New York’ta, Aaron Copland School of Music’te eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli New Yorklu caz müzisyeni ile çalışmalarını sürdürdü. Başta Carnegie Hall ve Lincoln Center olmak üzere birçok önemli sahnede performanslar vermesinin yanısıra North Sea Jazz Festivali ve Palatia Jazz Festivali’nde sahne aldı.

Saksafon sanatçısı Greg Osby ile ortak çalışmalarının sonucu olarak ilk iki albümü “Contextual” ve “Minor Dispute”u Inner Cırcle etiketiyle yayınladı. Bas sanatçısı Drew Gross tarafından “Agresif melodisizm, büyüleyici entonasyon ve özgün yaylı bestecilik” olarak övgüyle nitelendirilen Klampanis, Yunan halk şarkısı “Thalassaki”ye yaptığı düzenlemenin Yunan Halk Senfoni Orkestrası tarafından Atina’da sahnelenmesi üzerine, 2012 yılında Liepaja Senfoni Orkestrası tarafından bir seri konser vermek üzere Litvanya’ya davet edildi.

Petros Klampanis müzikal kariyerinin yanısıra, uluslararası workshoplar düzenlemekte ve ABD Ohio’daki Oberlin Konservatuarı ile Yunanistan’daki Ionian Academy of Music’te konuk hoca olarak dersler vermektedir.

BAHA YETKİN:

Baha Yetkin, müziğe 2000 yılında Boğaziçi Musiki Vakfı Türk Müziği Konservatuvarı’nda Türk Müziği usûl-nota ve nazariyat eğitimi alarak başladı. 2003 yılında buradaki eğitimini tamamladıktan
sonra çeşitli koro ve konserlerde repetitör ve konser sazı olarak yer aldı. Zaman içinde M.Emin Bitmez, Yurdal Tokcan, Necati Çelik gibi dünyaca ünlü ud sanatçılarından dersler alarak kendisini geliştirdi. Bugüne kadar birçok ünlü sanatçıyla (Yılmaz Morgül, Mustafa Keser, Zeki Çetin, Haluk Bilginer vs.) yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi ve birçok organizasyonda yer aldı (Sekspir Müzikali, Alamar World Music Fest, Royal Albert Hall Etkinlikleri vs.).

2015 yılının Eylül ayında Londra’ya taşınarak bilgi ve tecrübelerini burada paylaşmaya başladı. Baha Yetkin, 2014 Temmuz ayında İspanya’ya ud ile Flamenko müzik çalmaya davet edilen ilk Türk ud sanatçısı oldu. 2017 Ekim ayında dünyanın en önemli performans mekanlarından biri olan Royal Albert Hall’da solo performans sergileyerek RAH altında solo performans yapan ilk Türk ud sanatçısı oldu. İlk albümünün hazırlığı içinde olan Yetkin, çalışmalarına Londra’da devam etmektedir.